SKU: M0WL-65MB-EYO
In Stock
90 Day Free & Easy Returns
Not completely satisfied? Return or exchange within 90 days for a refund
Best Price Guarantee
Shop with confindence - if you find it cheaper, we'll match the price
Product Information
SKU: M0WL-65MB-EYO
BRAND: Rockford
The Rockford Fosgate M0 Element Ready Moto-Can Speakers (M0WL-65MB) - Tackle any terrain with the M1WL-65MB Element Ready ™ 6.5" 2-way motorsport cans. Designed rugged and rock solid, the new line-up of 6.5” cans are built for true outdoor audio performance. Higher output and an Element Ready™ design create an off-road audio experience second to none.
Moto-Can Speakers Features:
  • Element Ready™ design protects against outdoor exposure
  • Integrated Deutsch™/Amphenol™ connectors make wiring connections simple and error proof
  • Infinitely rotatable rear badge allowing for any orientation
  • Included mounting clamp fits SXS ROPS (Roll Over Protection System) from 1" to 2"
  • Comes loaded with M0-65 Element Ready™ Speakers
  • Provides superb low and midrange frequency reproduction with smooth high frequency roll-off
  • 100% UV Stable ASA plastic frame & grille design stands up to harsh marine environment
  • Injection molded mineral filled polypropylene cone body with UV inhibitors
  • VAST vertical attach surround technique increases effective radiating cone area up to 25%
  • Klippel Verified certification program delivers the best possible speakers
  • IPX6 Rated
  • 2-Year Warranty
Specifications:
  • Speaker Type 2-Way Coax
  • Speaker Quantity 1
  • Speaker Size 6.5"
  • Speaker Series M0-65
  • Enclosure Design Sealed
  • Enclosure Material High density ASA
  • Speaker Connector 6-pin Deutsch™/Amphenol™
  • Frequency Response (Hz) 40 Hz - 25 kHz
  • Nominal Impedance (Ohms)
  • Power Handling (RMS) 65 Watts (RMS) / 250 Watts (PEAK)
  • Dimensions 9.6" x 7.1" x 8.1" / (243.2 mm x 180.5 mm x 207.3 mm)
Includes:
  • (2) loaded wake cans
  • (2) Universal clamps
  • (2) grommets
  • (2) spare safety inserts for screw clamp
  • (1) Safety Torx wrench
  • (2) 1" to 1.6" rubber clamp inserts and stainless screws
  • (2) 1.6" to 2" rubber clamp inserts and stainless screws
  • (2) 2-pin Deutsch Pigtails
Product Fitment
Questions & Answers
Reviews
Everything Yamaha Offroad offers a VIP experience for all customers
Experience The Everything Advantage
  • 100% Satisfaction Guarantee